Rozhovory

MFD region. - březen 2006

MFD region. - březen 2006

Karel Souček

V souvislosti s Plzní jste mi kdysi psala o jakémsi plzeňském fanklubu, snad při gymnáziu. Existuje ještě? Víte nějaké podrobnosti?

Všechno dobře dopadlo - jako v pohádce. Náš postupně 1.-4. ročník z gymnázia v Blovicích jsme odchovali, odmaturovali - a pustili do života. Na vysoké školy, do výroby, do zahraničí. Během našeho pojíždění republikou se pravidelně stává, že se k nám naši bývalí plzeňští hlásí, mnohé potkáváme v Praze a naše koncerty v Plzni se občas proměňují v abiturientský večírek. Včetně bývalé třídní profesorky. A nejvěrnější z tohoto fanklubu, Veronika Zýková, momentálně na fakultě v Olomouci, vede fanouškovské www stránky naší kapely (tajana.unas.cz) a kdykoliv cokoliv potřebuju, můžu se na ni spolehnout. Člověk k nezaplacení.

Kde všude jste v Plzni hrála a kde to máte nejraději?

Plzeň byla jedním z prvních měst, kam jsme začali z domovské Prahy vyjíždět. Netuším, kolik v Plzni zbylo klubů a akcí, na kterých jsme ještě nevystoupili. Začali jsme Portou 97 - na ní jsme se přinejmenším mnoho naučili. Odtud jsme se díky pár osloveným posluchačům-pořadatelům přenesli do Černého racka, s tímto klubem jsme se dokonce přestěhovali, v Lázeňském pavilonku jsme si užili koncert "na vysoké noze", hráli jsme na Strunách na ulici, v Dobřanech Mezi ploty... Nejkrásnější vzpomínky mám na akce v kavárně Inkognito, která pravidelně praskala ve švech a posluchači museli vybíhat vyjadřovat své emoce ven na ulici - protože v tom miniaturním prostůrku se nedalo ani pohnout...

Teď se opakovaně vracíme do Zach´s Pubu. V zimě dovnitř, v létě na dvorek. Nalákala nás pořadatelská profesionalita, pohostinnost restaurace - a mužskou část kapely vynikající pivo :o)

Jaké plzeňské muzikanty ráda posloucháte?

Plzeňskou filharmonii? Ne, vážně, vůbec nevím. Místo vzniku či působiště je to poslední, co mě u hudby zajímá. Ba naopak, můj zájem probouzejí ta uskupení, na nichž není jejich lokálnost poznat. Myslím kvalitativně - menší město občas bývá v úrovni hudby slyšet. Co se umělecké inspirace týče, pokud je přenositelná na posluchače, přiznání místní příslušnosti může být naopak velmi osvěžující - až vtipné.

Už jste někdy hrála v Kolíně? Znáte toto město? Líbí se Vám?

V Kolíně jsem se narodila, vyrostla na jeho okraji, absolvovala gymnázium. Až během své hudební kariéry v hlavním městě jsem se dozvěděla, že na stejné gymnázium, v přibližně téže době, chodil i Jarda Svoboda z Trabandu. Možná proto je takový přeborník na dechové nástroje, že mu v Kolíně vešel František Kmoch do krve. Co se koncertování týče, dařilo se nám vždycky mnohem víc v sousední Kutné Hoře. I blížící se kolínský koncert vzešel z aktivity našeho spřízněného kutnohorského pořadatele, Pavla Apolena, který se rozhodl se svým hudebním klubem o město posunout. Jsem zvědavá a těším se - v sále, kde pravděpodobně budeme vystupovat, jsem kdysi dávno navštívila koncert Jarka Nohavici. Dosud mám v paměti publikum se vztyčenými kazeťáky, co jim nesmělo uniknout ani slovíčko - když o oficiálně vydané desce si mohli sotva nechat zdát.

Jaká místa ve středních Čechách se Vám líbí? Máte k nějakým bližší vztah? Jaký?

Polabskou nížinu mám ráda skoro stejně jako jižní Čechy, je podobně placatá a báječně se po ní jezdí na kole. Letos jsem zaznamenala, že se na Kolínsku buduje síť stezek pro cyklisty, a tak se upřímně těším na léto. Kombinace vlaku a bicyklu je v těchto končinách i velice praktická. Když nejsem líná a neprší, objedu na kole i vzdálenější příbuzné, čímž vyřeším pro mě nepříjemnou závislost na cizím čase, automobilech a vynucených abstinencích. V nejbližší době taky plánuju procházku po kolínském ostrově, na který se ráda vracím. V zimě k němu postavili dlouhou lávku přes řeku a bude z toho příjemný výlet na kole i pěšky.

Kam ve středních Čechách ráda jezdíte?

Zklamu vás, nejsem cestovatelský typ. Cestuju ráda ve vlastní mysli, fyzicky pak za prožitky nebo za lidmi. A je mi docela jedno, kam. I na škaredých místech se mi tak stávají báječné věci. Jediný, co mě teď napadá, kam bych se chtěla podívat - a doufám, že se jedná ještě o Střední Čechy - je Mělník. Miluju vodu a tamní soutok Labe s Vltavou na mě velmi zapůsobil, když jsem ho kdysi, ve spěchu při koncertování, jen zběžně zahlédla. No a taky mám ráda víno :o)

Jak budou vypadat Vaše nadcházející koncerty? Přehrajete celou novinku nebo spíše průřez tvorbou?

Na naše nové písničky jsme, myslím, kolektivně velice hrdí. Jsou propracované a náročné, rádi se jimi zabýváme i na koncertech. Zabírají většinu našeho koncertního programu a jen pro úlevu a pro potěšení posluchačům je občas prokládáme staršími, jednoduššími, známějšími kousky. Jsme rádi, když se naše publikum baví, avšak i oni znají nás a vědí, že zábavný mejdan není naším cílem ani na koncertech, ani celkově v naší tvorbě. Takže kompromis, ale po našem.

Jakou roli hraje na Vašich koncertech improvizace?

Kostra písní je daná, ale většina skladeb má v sobě zakomponované pasáže, ve kterých se jednotliví hudebníci mohou předvést. Jedná se například o sóla, u kterých je stanovena pouze hrubá délka, aby ostatní členové nebyli zbytečně mateni. Přijde-li náhlá inspirace, není problém zahrát jinak. Někdy nás k tomu dovede i nechtěná chyba či technické podmínky na pódiu. Myslím, že máme všichni tendenci si neustále se svými hudebními party během koncertu hrát a výsledky tohoto faktu jsou někdy velice zajímavé.